Жили собі дід та баба біля самого моря. Дітей у них не було, та й жили вони не вбогі: наловить дід риби, баба нажарить – і ситі, і ще залишається. Одного разу баба зітхнула:

— От якби у нас були діточки, не пропадали б залишки – з’їли б усе до крихти.

Пішли вони до знахарки, і та допомогла їм: незабаром у діда з бабою народилося двоє дітей. Але відтоді наче щось змінилося – риба перестала ловитися. Що дід спіймає, баба нажарить, дітей нагодують, самі поїдять – і більше нічого немає. Знову взялися скаржитися:

— Як не було дітей – було вдосталь їжі, а тепер ледве виживаємо.

І Бог забрав у них дітей. Та відтоді й риби в морі зовсім не стало.

— Ой, господи, — жаліються, — як діти були, хоч біля них годувалися, а тепер і того нема.

Одного дня пішов дід до моря, закинув сіті та витяг звідти… лише одного рака. Приніс його додому та каже:

— Розпалюй вогонь, бабо, хоч рака спечемо.

українська народна казка Дід і рак

А рак раптом озвався:

— Не пеки мене, діду, а йди до моря й занур руку по лікоть у тому місці, де мене впіймав…

Пішов дід до моря, занурив руку у воду й витяг цілий мішок грошей. Зрадів, накупив усього, що було потрібно, та недовго гроші водилися — швидко їх і прожив. От як залишився знову ні з чим, згадав про рака.

— Бабо, розкладай вогонь, будемо рака пекти, — каже.

А рак, що весь цей час був захований у коморі, знову озвався:

— Не пеки мене, діду, а йди до моря, стань у воду по коліна на тому самому місці.

Послухався дід, знову пішов, зайшов у воду – й витягнув ще більший мішок грошей. Так він розбагатів, що не лише все необхідне купив, а ще й крамницями обзавівся.

Одного разу рак і каже:

— Діду, іди до царя та сватай за мене царівну.

— Як же я буду сватати за тебе, коли ти рак? — здивувався дід.

— Іди, сватай! — наполіг рак.

Пішов дід до царя та й каже:

— Віддайте вашу доньку за мого рака!

Цар здивувався:

— Як це — за рака?

— А так-таки за простого рака, — відповів дід.

Цар засміявся та й каже:

— Ну, добре! Але нехай твій рак покаже, що він не простий. Хай з’являться в нього слуги, такі ж, як у мене, та палац розкішний, як у царя. А ще — нехай від його палацу до мого буде міст: одна дошка срібна, інша золота, один стовп золотий, інший срібний, один цвях срібний, інший золотий. А як їхатиме по тому мосту — щоб сади цвіли, а коли повертатиметься — щоб плоди вже достигли!

— Ну, добре, — відповів дід і пішов назад до рака…

Повернувся дід від царя та й розповів раку про всі умови.

— Що ж, — каже рак, — це можна влаштувати.

Наступного ранку дід прокинувся — і ледь не зомлів від здивування: стоїть перед ним не проста хата, а розкішний палац, ще кращий за царський! Вибіг на двір — карета чекає. Узяв він рака, сів у карету й поїхав до царя. А міст, як і велів цар, простягнувся від одного палацу до іншого: дошки — срібні та золоті, стовпи — теж, а по обидва боки цвітуть розкішні сади.

українська народна казка Дід і Рак із принцесою

Царю нічого не залишалося, як виконати обіцянку. Віддали царівну за рака, справили гучне весілля. Але після вінчання сталося дивне: удень рак ховався за піччю, а вночі обертався гарним молодцем.

Царівна не витримала цієї таємниці, вирішила підглянути за чоловіком. Одного разу, коли він заснув, вона побачила, куди він ховає свою шкаралупу. Не довго думаючи, взяла її й спалила.

Прокинувся вранці рак-молодець, шукає свою шкаралупу — а її немає!

— Ох, біда! — мовив він. — Якщо ти не змогла дочекатися, поки мине мій строк, то тепер не скоро мене побачиш… Візьми оці залізні черевички: коли вони зітруться до дірок, можливо, я повернуся.

Сказав — і зник.

Жила царівна, жила… Минали роки. Вже й думати про нього перестала. Аж раптом помітила — її залізні черевички зовсім зносилися. І в ту ж мить перед нею з’явився її чоловік.

З того часу вони жили довго й щасливо.


Топ 5 казок українською із перевтіленням

Ось кілька казок, схожих на “Дід і рак”, з чарівними перетвореннями, випробуваннями та мораллю:

  1. “Кривенька качечка” – про чарівну качечку, яка насправді є дівчиною, що стає дружиною парубка, але через її таємницю трапляється випробування.
  2. “Про Івасика-Телесика” – теж про бездітних діда і бабу, які отримують сина чарівним способом, але потім його викрадає змія.
  3. “Ох” – про парубка, якого виховав чарівний дух Ох, і той допомагав йому, поки хлопець не порушив умову.
  4. “Казка про царівну-жабу” – схожа історія з перетворенням, коли чоловік дізнається про чарівну натуру дружини й намагається розкрити її таємницю.
  5. “Красуня і Чудовисько” – теж історія про чарівне перевтілення, де дівчина поступово розкриває справжню сутність Чудовиська.